Londýn

I love London

Londýn

A dosť bolo KLASIKY, teraz niečo UNCONVENTIONAL (netradičné/nekonvenčné)

 

Pomník nacistického psa a ďalších psov

V Londýne sa nachádza množstvo zaujímavých hrobov. Ak však chcete vidieť niečo zaujímavejšie, choďte si pozrieť pomník nacistického psa Gira (psa vlastnil pred druhou svetovou vojnou nemecký veľvyslanec). Giro bol v roku 1934 nešťastne zabitý elektrickým prúdom. V Hyde Parku nájdete množstvo ďalších psích hrobov. Ide však o menej slávnych predstaviteľov psieho plemena. Veľmi zaujímavé sú však epitafy, ktoré im venovali ich majitelia.

 

Netradičná vináreň

Vináreň, ktorú by ste asi sotva našli za normálnych okolností. Pod budovou ministerstva obrany sa v Londýne nachádza slávna vináreň Henryho VIII. Nanešťastie, do tejto raritnej vinárničky sa zaručene nedostanete. Možno však pri ceste okolo ministerstva získate nejakú tú inšpiráciu.

 

Londýnska veža a Josef Jakobs

Ak máte dobrú pamäť na mená, tak si môžete zapamätať toto: Josef Jakobs. Išlo o posledného popraveného v Londýnskej veži. Tento nemecký vojak tu skonal v roku 1941.

 

Pes, kačka a britské krčmy

Dog and duck (pes a kačka) je veľmi obľúbený názov britských pubov. Nie je to žiadna náhoda. Dog and duck je pôvodne populárna hra, ktorej sa zúčastňovala pes a kačka. Úlohou psa bola naháňať kačku. Tá mala celú situáciu sťaženú tým, že jej boli pristrihnuté krídla, takže nebola schopná lietať. Jedinú šancu na záchranu mal ponorením sa do rybníka.

 

Marx a britské krčmy

Nie, po Marxovi sa nevolá žiadna krčma. Marx však počas svojho života v Londýne bol. A stvoril tam aj niečo, čo na veľmi dlhé obdobie ovplyvnilo ľudstvo. Nad krčmou Red Lion na ulici Great Windmill Street, v malej izbe, načrtol základ Kapitálu. Táto krčma stále existuje. Zmenila však názov. Dnes ju všetci intelektuáli poznajú ako B@1 bar.

 

Mudrci v londýnskych taxíkoch

Pokiaľ pokukujete po práci taxikára, radšej sa vyhnite Londýnu. Mzdy sú možno dobré, nároky na vedomosti o meste sú však ohromujúce. Pokiaľ sa chcete stať v Londýne taxikárom, musíte poznať 320 trás. Okolo nich asi 25 tisíc ulíc a ďalších 20 tisíc orientačných bodov.

 

Nečervené londýnske autobusy

Dnes by ste v Londýne asi len ťažko našli autobus, ktorý nie je červený. Táto farba je pre londýnske autobusy typická. Nebolo to však takto večne. Pred rokom 1907 sa v meste pohybovali autobusy viacerých farieb. Každá linka bola namaľovaná inou farbou – aby sa ľudia mohli ľahšie zorientovať.

 

Zavreté londýnske stanice metra

Jazda londýnskym metrom je fascinujúci zážitok. Čo by ste však povedali na návštevu zavretých staníc? V Londýne sa ich nachádza hneď viacero. Napríklad stanica Strand bola zatvorená v roku 1994; stanica Down Street bola zatvorená v roku 1932; Brompton Road v roku 1934. Mnohé z uzavretých staníc sa premenili na puby či výstavné siene.

 

V Londýne chce(l) žiť každý

Minimálne sa o to veľmi veľa ľudí pokúšalo. Londýn bol počas celej svojej histórie veľmi atraktívny pre ľudí z celého sveta. Časť svojho života tu strávili aj Voltaire, Edgar Allen Poe, Ho Chi Minh, Mahatma Gandhi, Vincent Van Gogh či Sigmund Freud.

Jimmi Hendrix žil na 23 Brook Street. Po jeho odchode to spočiatku nikoho nezaujímalo. Na tejto adrese fungovali po dlhé obdobie kancelárie. Až neskôr, relatívne nedávno došlo k premene tohto miesta na malé múzeum. Jimmi Hendrix a Londýn si to určite zaslúžia.

 

Vo Westminsterskom paláci za pár libier

Vo Westminsterskom paláci sa nachádza až 8 barov. Ceny v týchto zariadeniach nie sú vôbec vysoké. Prekvapujúco. Starajú sa o to britskí daňoví poplatníci. V tomto paláci nájdete aj šesť reštaurácií, tisíc izieb, 100 schodísk, kaderníctvo a strelnicu.

 

 

(zdroj: http://posvete.sk/londyn-zaujimavosti)