Paríž

Je t'aime Paris

Pariz

Paríž leží v severnej časti Francúzska na brehoch rieky Seina. Je to jedno z najnavštevovanejšom miest na svete a jedno z najlákavejších miest. Je snom mnohých a pritom ide o jednu z najdostupnejších svetových metropol.

 

ezgif.com-resize

Cestujeme do Paríža

Vzhľadom na svoju polohu má Paríž dobré dopravné spojenie s okolitými krajinami, hlavne s Veľkou Britániou, Belgickom, Holandskom, Nemeckom a Švajčiarskom.

Letecky sa možno dostať do Paríža zo všetkých európskych veľkomiest. Mnoho turistov využíva Paríž ako medzizastávku do zaoceánskych destinácií. Z letísk (letisko Charles de Gaulle a letisko Orly) sa turista môže dostať do Paríža autobusmi Air France, špeciálnymi autobusmi (RATP alebo Euro Disney), vlakom alebo taxíkom.

Vlakom sa možno dostať do Paríža až na šesť medzinárodných staníc. Zo všetkých sa dá ľahko dostať mestskými autobusmi alebo metrom na požadované miesto v centre Paríža.
Ďaľšou obľúbenou možnosťou je príchod autobusom. Prevažná časť turistov využíva služby liniek Eurolines. Táto sieť je rozšírená po celej Európe a poskytuje výhodné dopravné spojenia. V súčasnosti aj mnohé slovenské cestovné kancelárie pri poznávacích zájazdoch do Paríža volia autobusové spojenie.
Pre skúsených cestovateľov je samozrejme možné zavítať do Paríža vlastným autom. Tento spôsob však vyžaduje skúsenosti s jazdou vo veľkomestách a pri parkovaní. Pri kontrole sa nevyhnete požiadavke na medzinárodný vodičský preukaz.

 

ezgif.com-resize 3

“Naprieč Parížom”

Doprava v Paríži má takmer vždy špičku. Preto je výhodné využívať služby metra. Ďalšími možnosťami sú mestské autobusy a vlaky RER. Cestovné lístky je nutné kupovať pred nástupom do dopravného prostriedku. Typickým cestovným lístkom je úzky olivovozelený lístok.

 

“Hon na pamiatky v Paríži”

Začneme tradične a potom sa pozrieme na menej známe zákutia Paríža :)

 

016

Eiffelova veža

Eiffelova veža je typickým symbolom Paríža. Zdobí Paríž od svetovej výstavy v roku 1889. Jej výška 320 metrov ju zaraďuje medzi najvyššie stavby sveta. Návštevníci sa môžu vyviezť do troch rôznych úrovní. Na prvé, druhé a tretie poschodie. Tretie, a teda najvyššie poschodie, sa nachádza vo výške 274 metrov. Z tohoto miesta je nádherný výhľad na celý Paríž.
Netreba sa vždy nechať vyvážať výťahom na vrch Eiffelovej veže, panorámu Paríža hoci nie až z takej výšky, vidno aj z vrchu Montmartru, ktorému dominuje biela bazilika Sacré Coeur. Na Montmartre sa pritom nevystupuje len pre výhľad na Paríž, jeho úzke uličky sa preslávili ako štvrť maliarov. V maličkých bytíkoch sa tu kedysi tiesnili Claude Monet, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Amedeo Modigliani. Preto aj dnes tu nájdete veľa maliarov, ktorí skúšajú štastie a ponúkajú obrazy alebo turistov lákajú na to, že ich budú portrétovať. Nájdete tu aj najznámejší kabaret – Moulin Rouge.
Eiffelovku navštívi ročne až 5 miliónov ľudí.

 

007

Notre-Dame

Majestátna katedrála je skvostom gotickej architektúry. Jej základy boli položené začiatkom 12. storočia. Dokončená bola však až v 14. storočí. O jej slávu sa postaral aj spisovateľ Victor Hugo, ktorý túto katedrálu spomína vo svojom diele Chrám Matky božej v Paríži.

 

 

005

Arc de Triomphe alebo Víťazný oblúk

Víťazný oblúk sa nachádza na Place Charles de Gaulle. Z tohoto miesta sa ako slnečné lúče rozbiehajú najznámejšie ulice Paríža. Víťazný oblúk sa začal stavať na príkaz Napoleona. Od svojho dokončenia je symbolom víťazstva a vojenských úspechov.

 

0002

Champs - Elysées

Určite jedno z najznámejších miest Paríža. Široké ulice, chodníky a množstvo kaviarničiek a obchodov vytvára pocit slobody, luxusu a otvorenosti.

 

004

Versailles

Čo by znamenala návšteva Paríža bez návštevy zámku a záhrad vo Versailles z doby Ľudovíta XIV? Nezaváhajte, určite sa vám tu bude páčiť.

 

013

Panthéon

Tento kostol nechal postaviť kráľ Ľudovít XV. Dnes sú tu pochovaní mnohí významní ľudia Francúzska. Medzi inými tu leží aj Victor Hugo a Emile Zola.

 

010

Gare du Nord

Stanica situovaná v srdci Paríža nie je  len bežnou vlakovou stanicou. Ide o polyfunkčné centrum, ktorému nemožno odoprieť štatút historickej pamiatky, ktorej fasádu zdobí dvadsaťtri ženských sôch.
Gare du Nord je jednou z najrušnejších staníc v Európe a jednou z piatich najrušnejších staníc na svete. Ročne sem zavíta až 180 miliónov pasažierov. Ak sa rozhodnete okrem Paríža navštíviť aj niektorú inú európsku krajinu v okolí, táto stanica je skvelou voľbou. Priamo na stanici si môžete zakúpiť Eurostar lístok do jednej z mnohých krajín a pokým budete čakať na vlak, môžete si dať kávu v kaviarni priamo na stanici.

 

012

Múzeum Louvre

Múzeum v paláci Louvre je najnavštevovanejšie múzeum umenia na sveta, má jednu z najúžasnejších zbierok umenia a zároveň je to úžasná historická pamiatka.

 

011

Grand Palais

Ak by ste niekedy hľadali najkrajšiu budovu v Paríži je veľa kandidátov na víťaza – okázalý Palais Garnier, strohý Pantheón, no my by sme hlasovali za Grand Palais.

Veľký palác, postavený pri príležitosti Universal Exposition v roku 1900 patrí s blízkym Petit Palais k najkrajším ukážkach ozdobnej Beaux-Arts architektúry. Ohromné pristory dnes slúžia ako exkluzívne výstavné priestory a ozdobné interiéry neraz dotvárajú prestížne módne prehliadky.

A prečo by ste mali vidieť práve Grand Palais? Pretože celé okolie Veľkého paláca je naozaj fotogenické – od samotnej budovy, ktorá vyzerá skvelo z každého uhla, cez okúzľujúci Petit Palais, až po najkrajší most v meste – Most Alexandra III.

Poďme sa pozrieť na menej známe zákutia Paríža :) 

 

006

Canal Saint-Martin

Kanál Svätého Martina je 4.5 kilometra dlhý kanál v 10. parížskom okrsku spájajúci Canal de l’Ourcq a Seinu. Kanál bol vybudovaný na príkaz Napoleona v 19. storočí ako transportná cesta v rámci mesta a zdroj pitnej vody pre rozkvitajúci Paríž.

Dnes je však kanál a jeho okolie zaujímavé z iných dôvodov – je to oblasť, ktorú by ste asi nezaradili do Top 10 pamiatok Paríža, no patrí k tým najzaujímavejším pokiaľ si radi užívate mesto a skutočný metský život.

Okolie kanála patrí k jedným z najpokojnejších oblastí rušného Paríža, zároveň je však lemované množstvom bohémskych kaviarní, kozmopolitných barov a reštaurácií. Popri kanáli je vybudovaných množstvo chodníkov, cyklotrás, malých parkov či detských ihrísk.

Saint-Martin predstavuje ideálne miesto na dlhú prechádzku na jar či jeseň. Cez víkendy sú navyše nábrežia Quai de Valmy and quai de Jemmapes rezervované iba pre chodcov.
Určite prechádzku popri kanáli nevynechajte ak chcete spoznať veľmi pekný kút mesta a typické miesto relaxu pre Parížanov, ktoré nie je plné davov turistov.

Viete prečo ani v parížskych hoteloch neponúkaju raňajky? Niet totiž nad príjemné raňajky v kaviarni dobrú kávu s drobiacim sa čerstvým croissantom, pre tých maškrtnejších väčšia verzia s čokoládovou plnkou (pain au chocolat). Kaviarne so stoličkami otočenými do ulice nájdete všade a v nich ľudí s kávou a novinami, ktorí popri svojej šálke uvoľnene sledujú ruch a pestrosť ulice.

 

014

Les Deux Magots 

Jedna z najznámejších kaviarní sveta sa nachádza v štýlovej štvrti Saint-Germain-des-Prés na ľavom brehu Seiny. Ak chcete sedieť na miestach, kde sa rodili svetové diela a myšlienky, ktoré menili svet, skúste práve túto kaviareň.

Obľúbili si ju napríklad Ernest Hemingway, Jean-Paul Sartre, Albert Camus, Pablo Picasso, James Joyce, či Bertolt Brecht.

Dnes tu síce nájdete tak 90% turistov, no aj napriek tomu toto miesto (slúžiace ako kaviareň od roku 1884) dýcha históriou.

Ďalšou svetoznámou kaviarňou je Café de la Paix

 

002

 

Tato svetoznáma kaviareň sa nachádza v 9. okrsku Paríža a nie náhodou v tesnej blízkosti Opery Garnier. Interiér kaviarne bol totiž navrhnutý tým istým Charlesom Garnierom, ktorý je známy predovšetkým ako hlavný architekt slávneho operného domu. Kaviareň Café de la Paix otvorila svoje dvere v roku 1862 a počas jej histórie boli jej štamgastmi také mená ako Émile Zila alebo Guy de Maupassant a v roku 1975 bola vyhlásená za francúzsku kultúrnu pamiatku. Pri jej potencionálnej návšteve sa pripravte na množstvo turistov a vysoké ceny – nádherný interiér, vynikajúca poloha a predovšetkým atmosféra tejto legendárnej kaviarne však stoja za to.

 

008

 

Dlhé rady na vstupenky do Musée d Orsay, kde sú fantastické zbierky impresionistov, mnohých odradia. Ak však máte radi moderné umenie, jeho múzeum nájdete v Centre Georges Pompidou, ktoré je už architektúrou pre Paríž dosť netypické. V múzeu moderného umenia na štvrtom a piatom poschodí sú diela Kandinského, Matissa, Miróa i Picassa, na nižších poschodiach je verejná knižnica a vonku Stravinského fontána. Na námestí Georges Pompidou zas možno sledovať pouličných umelcov.

 

001

Výhľad na celý Paríž

Paríž večer ožíva v kluboch, reštauráciách i prechádzkach po širokých bulvároch. Ak chcete vidieť Paríž vysvietený viac z výšky, vyjdite si večer na Trocadéro, k Palais du Chaillot, kde je múzeum námorníctva a múzeum človeka. Je na vyvýšenom mieste na pravom brehu Seiny oproti Eiffelovej veži. Vysvietená Eiffelovka odtiaľ pôsobí úplne inak ako cez deň a toto miesto večer vyhľadávajú nielen turisti, ale aj miestni.

 

 

0003

Pre fanúšikov modernej architektúry

Moderná štvrť La Défense síce nepatrí k typickým obrázkom romantického Paríža, no návštevu jednej z najväčších koncentrácií výškových budov v Európe by nemal vynechať žiaden fanúšik modernej architektúry.

La Défense totiž nie sú len mrakodrapy v samom strede nájdete monumentálnu 110 metrov vysokú Grande Arche. La Grande Arche je akousi modernou verziou známeho Víťazného oblúka. Monument leží na vizuálnej osi tiahnucej sa od Louvre. Vďaka tomu má návštevník priamy výhľad cez celý Paríž s Víťazným oblúkom priamo pred vami.

Schody pred archou sú obľúbeným miestom stretávania sa a vždy tu nájdete plno turistov, ktorí obdivujú okolitú architektúru najväčšej biznis štvrte v Európe.

 

Ak vyhladnete...

ezgif.com-resize 2

Paríž je jedným z kulinárskych centier Európy. Dajú sa tu nájsť stovky prekrásnych reštaurácií s premysleným alebo trendy interiérovým dizajnom. Dobre pripravené jedálne lístky a menu ponúkajú kreatívne spojenia francúzskej a iných exotických kuchýň. Tiež sú tu tradičné bistrá ponúkajúce jednoduché jedlá za príjemné ceny.

 

017

 

Talianska kuchyňa v Paríži? Prečo nie – Mini Festin je maličká reštaurácia s talianskym majiteľom, ktorá sa nachádza v 16. okrsku na pravom brehu Seiny a užijete si z nej výhľad na Eiffelovku. Toto talianske bistro patrí k jednej z najlepšie hodnotených reštaurácií v Paríži a ceny sú tu viac než prijatelené. Ponuka je typicky talianska – pizza, cestoviny a šaláty z najčerstvejších surovín.

 

015

Little Breizh

 

Aká by bola návšteva Paríža bez ochutnania aspoň jednej poctivej francúzskej crépe? Ak budete mať možnosť, zablúďte do Little Breizh, malej créperie ktorá sa nachádza v srdci Latinskej štvrte.

Little Breizh ponúka absolútne čerstvé crépes, ktoré Vám spravia priamo pred očami s množstvom rôznych náplní najvyššej kvality z organických surovín od klasických až po experimentálne kombinácie, prípadne si môžete plnku crépe zvoliť samy.

Návštevníci Little Breizh sa zhodujú, že podnik pripravuje jedny z najlepších crepes v Paríži a navyše za veľmi prijateľné ceny. Nevyhadzujte peniaze za crépes z pouličných stánkov, ktorých zákazníkmi sú väčšinou turisti, ale radšej ochutnajte skutočné poctivé francúzske crépes v Little Breizh.

 

0003

Kam s ďeťmi v Paríži?

No predsa do Disneylandu :)

Raj detí a nočná mora peňaženiek dospelých je súčasťou Paríža od roku 1992, kedy na okraji mesta vznikla obrovská zóna zábavy, detského smiechu a očarujúcich atrakcií.

Zábavný park Eurodisneyland je prvým Disney Parkom v Európe a ponúka naozaj široké možnosti vyžitia od fotenia s rozprávkovými postavičkami z Disneyho filmov, či komiksov, cez množstvo kolotočov, či široké možnosti inej zábavy pre všetky vekové kategórie.

Do Disney landu sa oplatí ísť na vlastnú päsť vstupenky si zakúpite v predstihu cez oficiálnu stránku (nečakajte však, že budú lacné), letenky sa dajú získať už za 100€ z Viedne a ubytovanie dokonca aj areáli samotného Disneylandu.

Nezabudnite však, že v parku platia pravidlá vstupu pre menšie deti na väčšinu atrakcií a kolotočov je možný vstup až od 120cm výšky, takže si park úplne malé deti neužijú naplno.

 

ezgif.com-resize1

Na nákupy

Paríž je excelentné miesto na nákupy, ak si môžete dovoliť  Lacroix, alebo ste len  impecunious lèche-vitrine ( zízač výkladov). Jednotlivé štvrte sa špecializujú, a mnoho butikov sa oplatí vidieť len tak. Drahé značkové obchody okolo Place Vendome predávajú značky ako Cartier. Cesta z Louvre na Place de la Concorde je plná sofistikovaných obchodov. Nedá sa minúť  Gallerie Lafayette, Le Printemps a BHV v Le Marais. Le Marais je židovská štvrť, obchody sú tu otvorené aj v nedeľu.
Zľavy nájdete na blších trhoch. Tri hlavné sú na predmestiach centra. Najslávnejší je Marché aux Puces de St-Ouen (Porte de Clignancourt), kde dostať starožitnosti, second-hand tovar a retro-módu.

 

Nočný život v Paríži

Ak skúsite čokoľvek, v Paríži sa nudiť nebudete. Milovníci hudby môžu ísť na grandióznu operu, alebo do zafajčených džezových barov, potom na kabaret a noc ukončiť v klube hrajúcom salsu, alebo house. Počet kín a divadiel je nekonečný, zotaviť sa dá v štýlových baroch. Príjemné kaviarne a bary sú v okolí Canal St. Martin na Montmartre a v Saint Germain des Prés Classic (nájdete tu slávne podniky ako Café de Flore a Les Deux Magots). Nové trendy bary nájdete na Rues des Dames-Batignolles a v Marais. Juhoamerické rytmy pulzujú blízko Bastily, jazzové kluby okolo Châtelet a na rue des Lombards, elektronická hudba v Port de Tolbiac. Latinská štvrť - Odeon patrí študentom a intelektuálnej atmosfére, tiež malým kinám s klubovými filmami. Hippies nájdete na Oberkampf-Ménilmontant. Medzi slávne parížske bary mimo centra patria Hemingway Bar a Ritz. Nočné kluby stojace za návštevu slávny Folies Pigalle, alebo Rex Club hrajúci house/electro, Kabaret (Palais Royal), Maison Blanche, le Baron (M Alma-Marceau). Pred návštevou klubu sa nezabudnite dobre obliecť, roztrhané rifle a tenisky vám pri vstupe do klubu nepomôžu, skupina mužov sa do klubu určite nedostane, úspešnejší je rovnaký pomer mužov a žien.

 

 

VaV tip na záver

Ak do Paríža priletíte v piatok podvečer, počítajte s rozsiahlymi zápchami na diaľnici. Je jedno či do mesta pocestujete taxíkom alebo autobusom, cesta môže trvať aj dve až tri hodiny). Istejší je vlak RER, ktorý vás do centra plynule dovezie za cca pol hodiny (letisko CDG).

Ak si chcete objednať v kaviarni bielu kávu povedzte: Un créme, s´il vout plait.
Ak malé espresso tak: Un express.
Espresso s trochou mlieka sa povie: Une noisette.
Slabá čierna káva je: Un allongé.
Ak si chcete objednať pohár piva, musíte povedať: Un demi biére (polovičné pivo). Ak si objednáte Une biére, čašník vám prinesie litrový džbán.
V každej kaviarni a reštaurácii dostanete džbánik vody z vodovodu, ak si o to požiadate. Musíte však povedať: Une carafe d´eau. Keď poviete len De l´eau, dostane fľašu (drahej) minerálky.

 

Prajeme vám nezabudnuteľný zážitok v Paríži :)