Slovensko - naša “malá veľká krajina”

 

Čo ste možno o Slovensku nevedli

Pozrime sa na 22 zaujimavostí o našej rodnej zemi :)

1. Slovensko má najkratšiu hranicu s Ukrajinou. Jej dĺžka je iba 98 kilometrov. Najdlhšiu hranicu má s Maďarskom. Táto hranica je dlhá 669 kilometrov.

2.  Slováci to k moru predsa len nemajú až tak ďaleko. Do chorvátskej Rijeky je to 361 kilometrov. Pokiaľ by ste sa chceli vybrať k Baltskému moru do Gdansku, budete musieť prejsť 440 kilometrov. Do rumunskej Constanzy k Čiernemu moru je to zase 686 kilometrov.

3.  Stred Slovenska sa nachádza v dedine Ľubietovský Vepor.

4. Najsevernejším miestom Slovenska je vrch Babia hora.

5.  Bratislava je síce hlavným mestom Slovenska, avšak až do 20. storočia v ňom Slováci tvorili menšinu. Väčšinu obyvateľstva tvorili Nemci, Rakúšania, Česi a Maďari.

6.  Najmä na východe krajiny sa nachádzajú drevené kostolíky. V mnohých z nich by ste nenašli ani jeden kliniec. Časť z týchto kostolíkov je zapísaná na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

7.  Po mnohé storočia to mali nekatolícke kostoly zložité. Podľa zákona sa pri ich konštrukcii nemohli používať pevné materiály ako kov či kameň.

8.  Viac ako 40 percent krajiny je tvorenej lesom.  Týmto číslom sa Slovensko radí medzi najzalesnenejšie krajiny Európy.

9.  Najväčším národným parkom Slovenska je Národný park Nízke Tatry. Jeho rozloha je 81 095 hektárov.

10. Medzi svetové celebrity, ktoré majú/mali predkov zo Slovenska patria napríklad:  Angelina Jolie, Paul Newman, John Malkovich, Andy Warhol.

11. Slovensko je krajina hradov. Po celej krajine by ste ich napočítali viac ako 300. Nie všetky sú však v dobrom stave. Väčšina slovenských hradov sa nachádza v rôznom štádiu ruin.

12. Mnohé zdroje tvrdia, že geografické centrum Európy je na Slovensku.  Kúsok od dediny  Kremnické Bane. Na mieste geografického stredu Európy dnes nájdete veľký kameň. Stačí si do GPS zadať súradnice  48°45′N 18°55′E a toto miesto určite neminiete.

13.  Štefan Banič sa považuje za vynálezcu padáka. Toto zariadenie vynašiel počas svojho pobytu v Spojených štátoch amerických v rokoch 1907-1921. Jeho vynález bol následne štandardnou výbavou amerických vojakov počas prvej svetovej vojny.

14.  V Levoči nájdete najvyšší gotický oltár na svete. Jeho autorom je Majster Pavol z Levoče. Celý oltár je vyrobený výhradne z dreva.

15.  Kremnická mincovňa je najstaršia nepretržite fungujúca mincovňa na svete. Mince sa tu razia už od roku 1328. V tejto mincovni boli vyrazené aj slovenské euromince. Kremnická mincovňa však má zakázky z celého sveta.

16.  Najvyšší sintrový stĺp sa nachádza v  Krasnohorskej jaskyňa. Tento údaj si pokojne môžete vyhľadať aj v Guinessovej knihe svetových rekordov.

17.  Prvú technickú univerzitu sveta založila Mária Terézia v Banskej Štiavnici. Išlo o Banskú akadémiu.

18.  Slovensko sa môže pochváliť viac ako štvormi tisíckami jaskýň. A stále nové a nové sú objavované. Ako turisti sa však do drvivej väčšiny z nich nedostanete. Pre verejnosť je sprístupnených iba 12 z nich. Dobšinská ľadová jaskyňa (neďaleko Národného parku Slovenský raj) bola zaradená na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

19.  Asi najzaujímavejšou zo všetkých jaskýň je Ochtinská aragonitová jaskyňa. Vo svete sú verejnosti sprístupnené iba dve ďalšie aragonitové jaskyne.

20.  Najväčšie a najhlbšie tatranské pleso sa volá Veľké Hincovo jazero.

21. Najväčšie vulkanické jazero sa volá Morské oko.

22. Najvyššiu kostolnú vežu je potrebné hľadať v Spišskej Novej Vsi. Kostol tu má výšku až 82 metrov.

 

 

Zdroj: posvete.sk

 

Odporúčame aj tieto články: